Uudised

Teadlased avastasid senituntutest särtsakama elektriangerja 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 12. september 2019, 11:03
Elektriangerjas.Foto: Wikimedia
Äsja avaldatud uuringu teatel elab Amazonase jõgikonnas seni teadusele tundmatuna püsinud elektriangerjas, kes suudab anda märksa kõvema elektrilöögi kui teised temasugused.

Smithsoniani loodusloomuuseumi teadlased tegid Amazonase vihmametsades kindlaks lausa kaks uut elektriangerja liiki ehk kolmekordistasid teadaolevate elektriangerjaliikide hulga, vahendas CNN.

Üks uutest liikidest on Electrophorus voltai, kes suudab anda 860voldise elektrilöögi. Ehk märksa kõvema kui senituntud Electrophorus electricuse 650 volti.   

Uuringu juht David de Santana teatas, et need elektriangerjad võivad kasvada kuni 2,4 meetri pikkuseks ja näitavad, kui palju on meil veel Amazonase vihmametsadest avastada.

„Kui pärast 250 aastat teaduslikku uurimist on võimalik avastada uus kaheksa jala pikkune kala, siis kujutage ette, mis seal piirkonnas veel avastada võib olla?“ sõnas de Santana.

Seni on teadlased arvanud, et kõik Lõuna-Ameerika soodes, ojades ja jõgedes elavad elektriangerjad kuuluvad samasse liiki, de Santana uuringus aga kinnitatakse, et tegelikult on neid kolm. Suuremalt jaolt on elektriangerjad sarnased ja nad kõik kasutavad elektrit liikumiseks, suhtlemiseks, jahtimiseks ja enesekaitseks. Aga kui teadlased uurisid 107 proovi, siis leiti, et kolmel liigil on erinev geneetiline päritolu, erinevad kolba kujud ja erinev elektripinge.

De Santana ja teised teadlased usuvad kõnealuse uuringu põhjal, et need kolm elektriangerjat hakkasid arenema ühisest esivanemast umbes 7,1 miljonit aastat tagasi.

1799. aastal ammutasid teadlased elektriangerjast inspiratsiooni maailma esimese patarei valmistamisel.