Uudised

Uus-Meremaa teadlased: jätame suured kalad püüdmata (1)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 14. juuni 2019, 11:21
Foto: Pixabay
Uus-Meremaa Canterbury ülikooli teadustöö tulemused on kindlasti vesi teisel pool maakera tegutseva Eesti Kalastajate Seltsi veskile. EKS veab parajasti kampaaniat „Vabastan suure haugi“ ning uusmeremaalased kinnitavad eestlaste põhjendusi – suured kalad on paljunemise seisukohalt väärtuslikumad kui taldrikul.

„Peaksime püüdma rohkem väikseid ja noori kalu ning jätma suured, vanad ja viljakad vette,“ sõnab Stuffi teatel Canterbury ülikooli biomatemaatika uuringute keskuse professor Michael Plank. „Asja mõte on kaitsta suuri isendeid. Kindlasti on kasulik jätta nad sinnapaika, sest aastate jooksul annavad nad hiiglasliku koguse uusi kalu.“

„Meie uuringud näitavad, et kui jätta suuremad kudevad kalad vette, siis saame lõppkokkuvõttes püüda rohkem kalu kui siis, kui jätame palju väikseid kalu vette kudema,“ selgitas Plank.

Teisedki teadlased on kinnitanud, et suured emased paljunevad märksa võimsamalt kui väiksed emased ehk annavad rohkem marja, tuues vetesse ohtramalt noorkalu.

„Kui võtame sihikule suured kalad, siis paneme neile evolutsioonilise surve mitte kasvada suureks. Kui kasvad suureks, siis tekib võimalus, et sind püütakse välja. Niisiis arenevad lõppkokkuvõttes kalad selliseks, et nad ei kasvagi suureks,“ märgib Uus-Meremaa teadlane lisaks.

Plank soovitabki eeskätt tasakaalustatud püüki ehk muuhulgas püügivahendite kohandamist selliselt, et toidulauale jõuavad pigem väiksemad kalad. Teadlane on juba varem käinud sel teemal välja kaks teesi: „laske neil kudeda“ ja „laske neil kasvada“.

EKSi suure haugi vabastamise kampaaniast saab lugeda SIIT.